Ważne

Warsztaty „Opowieści starego lasu”

Żubr w Puszczy Białowieskiej, fot. Adam Wajrak

„Mówią rzeki, zboża. Cały świat jest jedną mową. Gdybyś tak się w ten świat dobrze wsłuchał, mógłbyś nawet usłyszeć, co sto lat temu mówili, a może tysiące.”
(Wiesław Myśliwski)

„Przyroda to nie jest miejsce, które się czasem odwiedza. To nasz dom.
(Gary Snyder)

Odczytywaniem tego, co „mówi” otaczająca nas przyroda, zajmują się na co dzień naukowcy, m.in. biolodzy. Niestety, mówiąc i pisząc o swoich odkryciach, często posługują się żargonem, który dla nie-biologów bywa mało inspirujący lub po prostu nudny, a czasem wręcz zupełnie niezrozumiały. To wielka szkoda, bo wszyscy my – ludzie (nie tylko ci, którym przemawiają do wyobraźni terminy takie jak sieci troficzne, cykle rozwojowe, obieg pierwiastków, homeostaza, średnia z przedziałem ufności, analiza wariancji wykazała, że… itd. itp.) jesteśmy na tysiące sposobów powiązani z całą resztą arcy-fascynującego świata przyrody. To jest nasz świat, nasz dom… zasługujemy więc na nie tylko rzetelne, ale też ciekawie podane informacje o tym, jak on funkcjonuje, co mu (a zatem i nam!) zagraża, jak możemy go odkrywać i chronić.

Szkiełko i oko, wiara, i czucie       

Naszym marzeniem jest łączenie sił biologów i artystów (pisarzy, poetów, plastyków, filmowców…), aby gromadzoną przez naukowców wiedzę na temat przyrody, „tłumaczyć” na barwne opowieści – obrazowe, budzące emocje i skojarzenia, zapadające w odbiorców bardziej niż suche fakty. Co szczególnie ważne – trafiające nie tylko do osób, które już się przyrodą interesują i poszukują informacji na jej temat, ale również poza tę „bańkę.”

W tym celu chcemy stworzyć internetowy periodyk pt. „Opowieści…”. Jego pierwszy numer „Opowieści starego lasu” powstanie jako efekt warsztatów, które odbędą się 7-8 kwietnia w Krakowie. W ich trakcie kilkoro naukowców – biologów zajmujących się badaniem lasów – podzieli się swoją wiedzą z grupą artystów. Tym sposobem – mamy nadzieję! – opowieści specjalistów od biologii lasu staną się inspiracją do stworzenia narracji (wyrażonych werbalnie lub/i wizualnie – w formie np. opowiadań, reportaży, komiksów, obrazów, etc.). Naukowe fakty zyskają nowe życie dzięki sztuce.

Gdzie i kiedy?

Warsztaty odbędą się 7-8 kwietnia w Instytucie Nauk o Środowisku UJ w Krakowie, jako część trochę większego wydarzenia.

Kogo szukamy?

Artystycznych dusz! Osób wrażliwych i kreatywnych, które potrafią i lubią posługiwać się słowem lub/i obrazem. Mile widziani autorzy różnych form literackich lub plastycznych – w tym poeci, reporterzy, autorzy książek dla dzieci, eseiści, felietoniści, dziennikarze, blogerzy, malarze, rysownicy, itd.)

Jak się zgłosić?

Wypełniając formularz. Uwaga: jako że formuła warsztatowa nakłada pewne ograniczenia na liczbę uczestników/czek, zgłoszenie nie jest równoznaczne z uczestnictwem – potwierdzimy je niebawem.

Warunki uczestnictwa

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Osobom spoza Krakowa możemy zapewnić nocleg „w gościach” u krewnych i znajomych Królika (tj. organizatorów) oraz zwrot kosztów przejazdu do i z Krakowa (na podstawie biletu PKP lub [auto]busowego).  Zapewniamy również kawę/herbatę, przekąski oraz najprawdopodobniej – obiady (nad tym ostatnim jeszcze pracujemy…) w trakcie warsztatów.

Co oferujemy w zamian?

– Ciekawy i inspirujący weekend, spędzony w towarzystwie ludzi zafascynowanych przyrodą
– Możliwość rozszerzenia swojej wiedzy przyrodniczej
– Nietypowe doświadczenie artystyczne
– Publikację powstałych materiałów (przy zachowaniu przez autorów pełnych praw autorskich) w internetowym periodyku „Opowieści…” oraz na stronie Nauki dla Przyrody, a także naszą pomoc w dalszym promowaniu powstałych prac*
– Zaproszenie do kolejnych edycji warsztatów w roli ekspertów
– Certyfikaty uczestnictwa w projekcie

Wstępny program warsztatów (może jeszcze ulec lekkim zmianom; bardziej szczegółowo będzie wkrótce)

Sobota 7 kwietnia

9:00 Wprowadzenie
9:30 Warsztat  Interpretacji dziedzictwa, prowadzony przez Alicję Fischer i Magdalenę Kuś – edukatorki związane z międzynarodowym stowarzyszeniem Interpret Europe.
13:30 Obiad
14:30 – 19:00 Prezentacje przedstawione przez biologów, zawiązanie zespołów projektowych
20:00 Kolacja (część nieformalna)

Niedziela 8 kwietnia

10:00 -13:30 Warsztat facylitacyjny: praca nad projektem tekstu / innej formy artystycznej i kontraktem autorskim
13:30 Obiad
14:30 – 17:00 Prezentacje projektów/konspektów, dyskusja i podsumowanie
(…dalsza praca w ramach zespołów projektowych w czasie i trybie do ustalenia w ramach zespołów – do 7 maja)

Do 7 maja – przysyłanie gotowych projektów do zespołu redakcyjnego „Opowieści…”

Eksperci ds. biologii lasu:

dr Anna Kujawa (Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN)
prof. dr hab. Jerzy Szwagrzyk (Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie)
prof. dr hab. January Weiner (Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie)

Organizatorzy / zespół redakcyjny:

Maja Dobkowska – polonistka, pisarka, poetka, nauczycielka,
Szymon Drobniak – dr biologii, biolog ewolucyjny (UJ), grafik, popularyzator nauki, współzałożyciel ruchu Nauka dla Przyrody
Barbara Pietrzak – dr biologii, biolożka ewolucyjna (UW), popularyzatorka nauki, współzałożycielka ruchu Nauka dla Przyrody
Zofia Prokop – Zofia Prokop – dr biologii, biolożka ewolucyjna (UJ), współzałożycielka ruchu Nauka dla Przyrody

Kontakt: zofia.prokop@uj.edu.pl

ESEB_Logo_RGB_Words_underneath

Finansowe wsparcie warsztatów: European Society for Evolutionary Biology.

*przy pomocy m.in. następujących kanałów: Obywatele Nauki (strona www i profil na facebook’u; >10 tys. obserwujących), Nauka dla Przyrody (strona www), Wierzę w Białowieżę – Nauka dla Przyrody (>5800 obserwujących na facebook’u), Rzecznicy Nauki. W trochę dalszej przyszłości mamy nadzieję wydać nasze „Opowieści…” również drukiem.