Ważne

Naukowcy ostrzegają: wkrótce może być za późno

Ziemia - widok na południową Afrykę i otaczający ocean. Źródło: NASA/NOAA Suomi National Polar-orbiting Partnership

Odetchnij głęboko i zastanów się, skąd wziął się ten oddech. (…) Tlen, który wdychasz, pochodzi z oceanów i z roślinności wokół ciebie. Żyjesz – dzięki niezliczonym interakcjom zachodzącym w środowisku wokół ciebie.
(Bob Doppelt, Universytet w Oregonie)

Pod koniec 2017 roku na łamach naukowego czasopisma BioScience ukazał się tekst zatytułowany World Scientists’ Warning to Humanity: A Second Notice’ (w wolnym tłumaczeniu: ‘Przestroga dla ludzkości od naukowców z całego świata: drugie ostrzeżenie’). Dokument jest sygnowany przez ponad 15 tysięcy naukowców ze 184 krajów, w tym ponad 100 – z Polski (wśród nich są członkowie Nauki dla Przyrody).

Przesłanie jest mocne i wyraziste: nasz wpływ na biosferę jest niesłychanie destrukcyjny; do tego stopnia, że coraz bardziej zagraża również nam samym. Jesteśmy bowiem częścią przyrody i nasze istnienie jest ściśle zależne od jej innych składowych – które obecnie w szybkim tempie dewastujemy. Autorzy przewidują, że, jeśli aktualne tendencje się utrzymają, czeka nas „katastrofalna utrata różnorodności biologicznej i niezliczone ludzkie cierpienia”. „Wkrótce będzie za późno, aby zmienić kurs, a czas ucieka. Musimy zdać sobie sprawę, że Ziemia jest naszym jedynym domem” – piszą. Przekonują, że odwrócenie tych katastrofalnych trendów jest wciąż możliwe, potrzebne są jednak głębokie zmiany w naszym podejściu do użytkowania zasobów naszej planety. Proponują w tym celu szereg konkretnych działań, w które powinni włączyć się naukowcy, politycy, przedstawiciele mediów, biznesu, jak i wszyscy obywatele. Szerzej na ten temat pisze na stronie „Przystanek Nauka” prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego – zachęcamy do zapoznania się z jego artykułem. Oryginalny tekst apelu naukowców, wraz z listą sygnatariuszy, jest dostępny na stronie Kolegium Leśnictwa Uniwersytetu w Oregonie.