Naukowcy: konieczne jest zaprzestanie szkodliwych prac leśnych w najcenniejszych lasach Bieszczad i Pogórza Przemyskiego

Jako naukowcy oraz eksperci zajmujący się tematyką funkcjonowania, ochrony i zarządzania zasobami środowiska przyrodniczego, wyrażamy głębokie zaniepokojenie brakiem działań prowadzących do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego lub rezerwatu Reliktowa Puszcza Karpacka, który chroniłby najcenniejsze lasy Pogórza Przemyskiego, jak również realizowaną na tym terenie gospodarką leśną prowadzącą do znacznego przekształcenia lub wręcz zniszczenia cennych przyrodniczo lasów i pogłębienia problemu suszy. Nasze zaniepokojenie dotyczy również działań gospodarczych w przyrodniczo najcenniejszych lasach w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a szczególnie na terenie proponowanych rezerwatów przyrody znajdujących się w Nadleśnictwie Stuposiany.

Stan ochrony przyrody na tych terenach świadczy o głębokim kryzysie i niewydolności organów odpowiedzialnych w Polsce za tę kwestię (Ministerstwo Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – wraz z podległymi regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska), wojewodów, marszałków województw, starostów oraz wójtów.
Starania o prawną ochronę turnickich lasów, należących niemal wyłącznie do Skarbu Państwa, w postaci parku narodowego lub rezerwatu przyrody, toczą się już od dziesięcioleci. Na dużą wartość przyrodniczą tego obszaru zwracano uwagę 100 lat temu, jednak wzmożone starania o utworzenie parku narodowego trwają od czterdziestu lat. Postulat złożony w roku 1982 przez prof. Janusza Kotlarczyka z Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie na II Zjeździe Delegatów Ligi Ochrony Przyrody w Przemyślu, kilkakrotnie ponawiany i aktualizowany, do tej pory nie został uwzględniony. Potrzebę ochrony tych terenów potwierdziła w roku 2011 Państwowa Rada Ochrony Przyrody (PROP) w wydanej opinii. W roku 2016 Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze wnioskowała do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o utworzenie na tych terenach rezerwatu “Reliktowa Puszcza Karpacka”. Wniosek, zawierający staranną dokumentację przyrodniczą, został odrzucony kilka razy.
Lasy Państwowe gospodarujące na tym terenie, prowadząc wycinki w cennych lasach nie uwzględniają w należytym stopniu opinii PROP, w której wskazywano, że dla ochrony wartości przyrodniczych tego obszaru konieczne jest:
1. Jak najpilniejsze rozszerzenie ochrony rezerwatowej najcenniejszych ekosystemów projektowanego parku, z uwzględnieniem zwłaszcza obszarów trudno dostępnych, mało opłacalnych dla gospodarki leśnej.
2. Rozszerzenie zakresu ochrony ścisłej, do której obszar ten jest szczególnie predestynowany.
3. Rozważenie możliwości wyłączenia z pozyskiwania rębnego okazów starych drzew, z zastosowaniem rozwiązań opracowanych dla Puszczy Białowieskiej.
4. Uaktualnienie istniejącego stanu wiedzy przyrodniczej o obszarze projektowanego parku, z wykorzystaniem istniejących wyników badań.
W niewystarczającym stopniu uwzględniane są postulaty składane w ramach konsultacji społecznych do Planu Urządzania Lasu, dotyczące zachowania drzew o wymiarach kwalifikujących je jako pomnik przyrody, utworzenia stref bez zabiegów gospodarczych przy ciekach wodnych* oraz wyznaczenia miejsc dla zachowania warunków sprzyjających ochronie ksylobiontów w liczbie adekwatnej do potrzeb ochrony najcenniejszych miejsc.

Na potrzeby gospodarki leśnej rozbudowywana jest sieć utwardzonych dróg w lasach, trwa zabudowa i regulacja cieków* oraz wycinka drzew w cennych przyrodniczo ekosystemach. Zabiegi gospodarcze powodują zanikanie stanowisk rzadkich, w tym chronionych gatunków, zmieniają warunki charakterystyczne dla lasów naturalnych, konieczne dla przetrwania wielu organizmów wrażliwych na działalność człowieka. Dojazd do miejsc wycinki związany jest z uszkadzaniem gleby.
Zmiana modelu gospodarki leśnej na terenach górskich – z nastawionej na pozyskanie drewna na gospodarkę skierowaną na maksymalizację powierzchni retencyjnych i opóźnienie odpływu wód – jest jednym z najbardziej efektywnych i pilnych działań koniecznych dla przeciwdziałania narastającemu w naszym kraju problemowi suszy.

Tymczasem gospodarka leśna prowadzona aktualnie w lasach karpackich bezpośrednio przyczynia się do pogłębienia tego problemu. Wycinka starodrzewów w strefach przypotokowych powoduje istotną utratę zdolności retencyjnych tych terenów oraz zwiększa erozję brzegów potoków górskich. Mechaniczne uszkodzenia gleby powstające w wyniku użycia ciężkich sprzętów gwałtownie przyspieszają odpływ wody. Powoduje to nie tylko wzrost ryzyka wystąpienia dotkliwej suszy hydrogeologicznej, ale również zwiększenie zagrożenia powodzią – przy intensywnych, nawalnych opadach (jakich w związku ze zmianami klimatu Polska będzie doświadczała coraz częściej) spływ wody, która do tej pory była zatrzymywana m.in. przez drzewa, gwałtownie przyspiesza, formułując falę powodziową, skutkującą niebezpiecznymi podtopieniami terenów niżej położonych, zagrażającą mieniu, zdrowiu i życiu ludzi.
Wskutek tak prowadzonej gospodarki leśnej straty dotykają również ekosystemów wodnych. Prace ciężkim sprzętem w strefach przypotokowych (zrywka, transport) powodują tzw. „mętnicę”: zmętnienie wody oraz zamulenie dna i brzegów, występujące permanentnie lub okresowo, najczęściej bez związku z aktualną sytuacją meteorologiczną i hydrologiczną.

Pojawienie się tego rodzaju zanieczyszczenia w nietypowej porze lub w trakcie „niżówki” (np. w czasie suszy), a więc przy braku możliwości rozcieńczenia ładunku zawartej w wodzie zawiesiny, jest niezwykle niebezpieczne dla organizmów wodnych, szczególnie ryb. Wpływ bezpośredni to najczęściej zniszczenie złożonej ikry, urazy mechaniczne, otarcia i uszkodzenia powłok zewnętrznych, zniszczenie skrzeli, zwiększona podatność na choroby i pasożyty, zmniejszone tempo wzrostu. Wpływ pośredni to zaburzenia w cyklu migracji, uniemożliwienie odbycia skutecznego tarła, utrudnienia w zdobyciu pokarmu (z uwagi na zanik lub zubożenie bazy pokarmowej, m.in bezkręgowców w wyniku mętnicy), a przez to zmiana tempa wzrostu, struktury i wielkości populacji ryb danego gatunku.[1]
Również nie bez znaczenia jest wpływ tak intensywnie prowadzonej na tych terenach gospodarki leśnej na pogłębianie kryzysu klimatycznego. Wskutek prowadzonych prac uwalniane są do atmosfery znaczne ilości węgla, gromadzone wcześniej przez setki lat m.in. w biomasie drzewnej i ściółce. Są to działania, które w XXI wieku, w dobie globalnych zmian klimatu nie znajdują żadnego naukowego uzasadnienia.
Postulaty ochrony cennych ekosystemów (zarówno lądowych jak i wodnych) oraz przeciwdziałania skutkom suszy spotykają się z ignorancją ze strony instytucji, które w imieniu społeczeństwa powinny dbać o zachowanie najcenniejszych przyrodniczo obszarów z myślą o obecnych i następnych pokoleniach. Z uwagi na wartość przyrodniczą terenu planowanego do powołania Turnickiego Parku Narodowego oraz cennych przyrodniczo lasów otuliny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, rozumiejąc pilną potrzebę podjęcia działań łagodzących skutki zmian klimatycznych (w tym suszy i powodzi) popieramy działania Inicjatywy Dzikie Karpaty, upominającej się o ochronę tych ekosystemów leśnych oraz o jak najszybsze zaprzestanie szkodliwych praktyk wymienionych wyżej.
[1] T. Mikołajczyk, P. Nawrocki / Leśne Prace Badawcze, 2019, Vol. 80 (4): 269–276
* cieki wodne – rzeki, strumienie, potoki; ogólne określenie wszelkiego rodzaju wód powierzchniowych płynących w wyżłobionych przez siebie korytach, stale lub w ciągu dłuższych okresów, pod wpływem siły ciężkości.
Autorki:
- dr Anna Kujawa, Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN,
- dr Alicja Pawelec, Uniwersytet Warszawski, Zakład Hydrobiologii
[naukowców chcących dołączyć swoje poparcie dla stanowiska prosimy o składanie podpisów tutaj]
Sygnatariusze:
- prof. dr hab. Bogdan Jaroszewicz, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, Białowieska Stacja Geobotaniczna
- prof. dr hab. Kazimierz Rykowski, Instytut Badawczy Leśnictwa ,
- dr hab. Zofia Prokop, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii (pełnomocniczka Dziekana d.s. kryzysu klimatyczno-ekologicznego)
- prof. nadzw. dr hab. Łukasz Kaczmarek, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- prof. nadzw. dr hab. Paweł Koperski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Remigiusz Pielech, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Wydział Leśny
- prof. dr hab. Andrzej Elżanowski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Artes Liberales
- dr Marcelina Zimny, Uniwersytet Gdański, Wydział Biologii
- dr Romuald Mikusek, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków,
- dr Maciej Grzybek, Gdański Uniwersytet Medyczny
- dr Joanna Tusznio, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- dr Kamil Bartoń, Instytut Ochrony Przyrody PAN,
- mgr Łukasz Berlik, Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze,
- dr Barbara Pietrzak , Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Łukasz Wojtyla, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- prof. dr hab. Małgorzata Latałowa, Uniwersytet Gdański, Wydział Biologii
- dr Mateusz Ciechanowski, Uniwersytet Gdański, Wydział Biologii, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców
- dr hab. Krzysztof Kujawa, Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN,
- dr hab. Bartłomiej Gołdyn, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- mgr Michał Gorczak , Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Mateusz Płóciennik, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- prof. dr hab. Agnieszka Ławniczak-Malińska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Inżynierii Środowiska i Inzynierii Mechanicznej
- dr hab. Ewa Jabłońska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Piotr Dąbrowski, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Wydział Turystyki i Rekreacji
- dr Piotr Kubkowski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Polonistyki, Instytut Kultury Polskiej
- prof. dr hab. Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych
- prof. dr hab. Mariusz Lamentowicz , Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- prof. dr hab. Adam Stebel, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk Farmaceutycznych
- prof. nadzw. dr hab. Karolina Bącela-Spychalska, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- dr Maja Graniszewska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii UW
- prof. dr hab. Bożena Zakryś, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr hab. Halina Galera, Uniwersytet Warszawski,
- mgr Monika Wójcik-Musiał, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Nauk Biologicznych
- mgr Magdalena Majtyka, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Marcysiak, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Nauk Biologicznych
- dr Sławomir Zieliński, Klub Przyrodników,
- dr Małgorzata Mazur, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Nauk Przyrodniczych
- dr hab. inż. Robert W. Mysłajek, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, Instytut Biologii Funkcjonalnej i Ekologii, Zakład Ekologii
- prof. nadzw. dr hab. Paulina Kramarz, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
- dr Radomir Jaskuła, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- dr Jan Jedlikowski, Uniwersytet Warszawski,
- dr Patryk Czortek, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, Białowieska Stacja Geobotaniczna
- dr Anna Karnkowska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr hab. Anna Muszewska, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN,
- dr Anna Maria Łabęcka, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- dr hab. Agnieszka Pajdak-Stós, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- mgr Mateusz Skłodowski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- prof. nadzw. dr hab. Anna Orczewska , Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
- prof. nadzw. dr hab. Dariusz Wysocki, Uniwersytet Szczeciński, Instytut Nauk o Morzu i Środowisk
- prof. dr hab. Maria A. Ciemerych-Litwinienko, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Anna Urbanowicz, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN,
- prof. nadzw. dr hab. Marcin Zych, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Mateusz Iskrzyński, Instytut Badań Systemowych,
- dr hab. Marta Wrzosek, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, Ogród Botaniczny
- dr hanna Werblan-Jakubiec, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, Ogród Botaniczny
- prof. dr hab. Mariusz Jaskolski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydzial Chemii
- prof. nadzw. dr hab. Władysław Polcyn, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- mgr Bartosz Mierzejewski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Tomasz Suchan, Instytut Botaniki im. Władysława Szafera PAN,
- dr Magdalena Bejger, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Zakład Struktury i Funkcji Biomolekuł
- dr inż. Jakub Skorupski, Uniwersytet Szczeciński, Instytut Nauk o Morzu i Środowisku
- prof. dr hab. Hanna Kmita, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- prof. nadzw. dr hab. Julia Durzyńska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- dr Tomasz Wyszomirski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Marta Kras, Uniwersytet Gdański, Wydział Biologii
- prof. nadzw. dr hab. Łukasz Michaczyk, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- prof. dr hab. Edward A. Gwóźdź, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- dr hab. Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN,
- prof. dr hab. Piotr Dawidowicz, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Adam Pyzik, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- mgr Beata Orłowska, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- prof. dr hab. Joanna Pijanowska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- mgr Maciej Barczyk, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
- prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Świerkosz, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- dr Katarzyna Gacek-Bogucka, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowy Instytut Badawczy,
- mgr Anna Albin, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- prof. dr hab. Adam Woźny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- dr Lech Buchholz, Polskie Towarzystwo Entomologiczne – Komisja ochrony owadów,
- prof. nadzw. dr hab. Anna Szakiel, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- mgr Iza Wyszomirska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Joanna Kajzer-Bonk, Instytut Ochrony Przyrody PAN,
- prof. dr hab. Jerzy Duszynski, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN,
- prof. dr hab. Piotr Zieliński, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ
- dr Sebastian Szklarek, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii,
- prof. dr hab. Piotr Żenczykowski, Instytut Fizyki Jadrowej w Krakowie,
- dr hab. Teresa Lehmann, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, UAM, Wydział Biologii
- dr hab. inż. Marcin Kadej, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- prof. dr hab. Dariusz Tarnawski, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- dr Zygmunt Dajdok, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- dr Jakub Kostecki, Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
- prof. nadzw. dr hab. Wiktor Kotowski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Robert Kalak, Stowarzyszenie Prawo do Przyrody,
- dr Anna Czaplińska, Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji
- prof. nadzw. dr hab. Michał Słowiński, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN, Zespół Dynamiki Krajobrazów Minionych
- prof. nadzw. dr hab. Dominik Kopeć , Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- mgr Agnieszka Mroczkowska, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN,
- dr Kasia Piwosz, Morski Instytut Rybacki – BIP,
- dr hab. Łukasz Kajtoch, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk,
- dr Łukasz Kozub, Uniwersytet Warszawski, Zakład Ekologii i Ochrony Środowiska, Instytut Biologii Środowiskowej, Wydział Biologii
- dr hab. Nuria Selva Fernandez, Instytut Ochrony Przyrody PAN,
- mgr Anna Zięcik, Instytut Ochrony Przyrody PAN,
- dr hab. Robert Gwiazda, Instytut Ochrony Przyrody PAN,
- mgr Bartłomiej Janusz , Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydział Biologoczno-Geograficzny
- prof. dr hab. Elżbieta Dumnicka, Instytut Ochrony Przyrody PAN,
- dr hab. Aleksandra Biedrzycka, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Instytut Ochrony Przyrody PAN
- dr Irena Sińska, Uniwersytet Warszawski, emeryt, Uniwersytet Warszawski, Wydz. Biologii
- dr Iwona Kostrzewska-Szlakowska, Uniwersytet Warszawski,
- dr Krzysztof Kolenda, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- prof. nadzw. dr hab. Antoni Amirowicz, Instytut Ochrony Przyrody PAN,
- dr Maciej Konopiński, Instytut Ochrony Przyrody PAN,
- dr Tomasz Związek, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN,
- prof. dr hab. Wojciech Niedbała, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- prof. dr hab. Jacek Radwan, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- mgr Dominika Łuców, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN,
- dr Joanna Drzewińska-Chańko, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- prof. dr hab. Maciej Garstka, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Tomasz Wilk, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków,
- dr Agata Klimkowska , Wetlands International ,
- dr Iwona Dembicz, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii
- dr Olga Smoleńska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej
- dr Dominik Kaim, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- mgr Janusz Lewek, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
- dr Barbara Stępień, Max-Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics,
- dr hab. Adrian Smolis, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- dr Justyna Stańczyk, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- prof. nadzw. dr hab. Józef Wiktor, Instytut Oceanologii PAN,
- prof. nadzw. dr hab. Iwona Jasser, Uniwersytet Warszawski,
- mgr Piotr Chibowski, Uniwersytet Warszawski,
- mgr Zuzanna Pestka, Uniwersytet Gdański, Wydział Biologii
- mgr Sambor Czerwiński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych
- dr hab. Izabela Kałucka, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- dr hab. Małgorzata Luc, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- dr Krzysztof Zawierucha, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- prof. dr hab. Szymon Zubek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- prof. dr hab. Jan R. E. Taylor, Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Biologii
- dr Natalia Kolecka , Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- dr Maciej Kamiński, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- prof. nadzw. dr hab. Alek Rachwald, Instytut Badawczy Leśnictwa, Zakład Ekologii Lasu
- prof. nadzw. dr hab. Anna Drozd, Uniwersytet Łódzki, BiOŚ
- prof. dr hab. Radosław Juszczak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej
- dr Piotr Łapcik, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Geografii i Geologii
- mgr Katarzyna Janas, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Nauk o Środowisku
- prof. nadzw. dr hab. Piotr Nowicki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- prof. dr hab. Paweł Koteja, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- mgr Monika Opałek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, UJ, Wydział Biologii, Instytut Nauk o Środowisku
- mgr Magdalena Liszniańska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii, Instytut Botaniki,
- dr Katarzyna Roguz, Uniwersytet Warszawski,
- mgr inż. Michał Fecowicz, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- mgr Marzena Majgier, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- mgr Lizaveta Vintsek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- dr hab. Aleksandra Walczyńska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- mgr Andrzej Słaby, Uniwersytet Łódzki,
- dr Maciej Kania, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- dr Marta Labocha-Derkowska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- dr Ewelina Klichowska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- prof. nadzw. dr hab. Marcin Czarnołęski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- mgr Olga Magdalena Cholewińska, Uniwersytet Warszawski, Białowieska Stacja Geobotaniczna, Wydział Biologii
- dr Katarzyna Marcisz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych
- dr Łukasz Trębicki, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- prof. dr hab. Jacek Kozak, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- prof. dr hab. Michał Woyciechowski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- dr Piotr Zieliński, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- prof. dr hab. Magdalena Błażewicz, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Szczepko, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- mgr Magdalena Cygan, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- dr Krystyna Nadachowska-Brzyska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- dr hab. Tomasz Janiszewski, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- mgr Monika Ostap-Chęć , Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii, Instytut Nauk o Środowisku
- prof. dr hab. Bronisław Wojtuń, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- prof. dr hab. Zbigniew Sawłowicz, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- dr Robert Maślak, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- mgr Aleksandra Krawczyk, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Geografia i Gospodarka Przestrzenna
- mgr Małgorzata Łaciak, Instytut Ochrony Przyrody PAN, IOP PAN
- prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Gorczyca, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- dr hab. Janusz Siwek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- dr Anna Jażdżewska, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- dr Jadwiga Gałka, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- mgr Jakub Rok, Uniwersytet Warszawski, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych, (ekonomista ekologiczny)
- dr Maciej Grodzicki, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
- dr hab. Włodzimierz Mościcki, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
- prof. dr hab. Andrzej Paulo , Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydz. Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
- Dr hab., Prof. Ucz. Marta Szulkin, Uniwersytet Warszawski, Centrum Nowych Technologii
- dr hab. Dominik Drzazga, Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania, Katedra Zarządzania Miastem i Regionem
- dr hab. Maciej Pabijan, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- prof. nadzw. dr hab. Mariusz Sokołowicz, Uniwersytet Łódzki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
- dr Agnieszka Rzeńca, Uniwersytet Łódzki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
- prof. nadzw. dr hab. Maciej Turała, Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania UŁ
- prof. nadzw. dr hab. Justyna Danielewicz, Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania
- prof. dr hab. Danuta Stawasz, Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania
- prof. nadzw. dr hab. Bożena Matusiak, Uniwersytet Łódzki, WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA
- dr hab. Michał Żmihorski, Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk,
- dr Przemysław Czajor, Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania
- prof. dr hab. Tomasz Wesołowski, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- prof. dr hab. Adam Kotarba, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN,
- dr Iwona Słowińska, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- dr Grzegorz Hebda, Uniwersytet Opolski, Instytut Biologii
- dr hab. Piotr Łukasik, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- dr Dorota Jochim, Uniwersytet Łódzki, Filia Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim
- mgr Jan M. Kaczmarek, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Zoologii
- prof. nadzw. dr hab. Jakub Kronenberg, Uniwersytet Łódzki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Zakład Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych
- dr Grzegorz Neubauer, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- dr hab. Konrad Hałupka, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- mgr Julia Barczyk, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- prof. dr hab. Wiesław Babik, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- dr Grzegorz Bania, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
- prof. nadzw. dr hab. Marek Matejun, Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania
- dr Dawid Weisbrodt, Uniwersytet Gdański, Wydział Oceanografii i Geografii
- dr Rafał Ruta, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- prof. nadzw. dr hab. Ludwik Żołnierz, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wydział Przyrodniczo-Technologiczny
- dr Jakub Michalcewicz, Polskie Towarzystwo Entomologiczne,
- dr Beata Czyż, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- dr hab. Przemysław Chylarecki, Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie,
- dr Barbara Błachno, Politechnika Białostocka, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
- prof. dr hab. Zbigniew Dzwonko, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
- prof. nadzw. dr hab. Magdalena Krzesłowska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii
- dr Izabela stachowicz, Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- dr Anna Batorczak, Uniwersytet Warszawski, Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem
- dr hab. Anna Kozłowska, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego PAN,
- dr Kamila Reczyńska, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- mgr Waldemar Balcerzak , Karpacka Panstwowa Uczelnia w Krośnie , Zarządzanie
- prof. dr hab. Szymon Malinowski, Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki
- dr Piotr Markuszewski, Instytut Oceanologii PAN,
- mgr Piotr Bednarek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- mgr Michał Jakiel, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii
- dr Maciej Kronenberg, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Ekonomii i Zarządzania
- mgr Michał Najda, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu
- prof. nadzw. dr hab. Łukasz Łuczaj, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Biologii i Biotechnologii
- dr Jagoda Adamczyk-Grochala , Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Biologii i Biotechnologii
- prof. dr hab. Stanisław Leszczyński, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Geografii i Geologii, pracownik emerytowany
- prof. nadzw. dr hab. Ewa Węgrzyn, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Biologii i Biotechnologii
- dr Mariusz Paszkowski, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Instytut Nauk Geologicznych PAN
- prof. dr hab. Stanisław Kłosowski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
- dr hab. Elżbieta Malzahn, Instytut Badawczy Leśnictwa, emerytka
- dr Iwona Gottfried, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych
- dr hab. Konrad Leniowski, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Biologii i Biotechnologii
- dr hab. Rafał Stasik, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej
- mgr inż. Grzegorz Poznański, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu., Sekcja Nauk Przyrodniczych.
- dr hab. Andrzej Bobiec, Uniwersytet Rzeszowski, Kolegium Nauk Przyrodniczych
- dr Edyta Jermakowicz, Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Biologii
- dr hab. Wojciech Litwińczuk, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska
- prof. nadzw. dr hab. Bogdan Wiśniowski, Uniwersytet Rzeszowski,
- prof. nadzw. dr hab. Józef Mitka, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Biologii
- dr Andrzej Czech, Badacz nieafiliowany,
- mgr Grzegorz Cierlik, Instytut Ochrony Przyrody PAN,