Ważne

Czarne lato. Australia płonie – książka

Okładka Okładka "Czarne Lato" Szymon Drobniak

17 listopada 2021, w wydawnictwie Czarne, miała premierę książka współtwórcy Nauki dla Przyrody, Szymona Drobniaka. Szymon od paru lat pracuje naukowo w Australii i jest świadkiem dramatycznych zmian tamtejszej przyrody spowodowanych globalnym ociepleniem. Tak sam Autor pisze o swojej książce:

“Czarne lato. Australia płonie” – to książka, która powstała trochę z frustracji, trochę z nadmiaru uczuć. Całkiem przypadkiem stałem się świadkiem tego, co na przełomie 2019 i 202 roku działo się w Australii. Jednocześnie, współpracując z Australijczykami od wielu lat, mogłem obserwować dziwne, surrealistyczne wręcz podejście tamtejszego rządu do zmian klimatu i walki z nimi. Gdzieś w trakcie tamtego gorącego lata ktoś zapytał mnie – czy naukowców katastrofa klimatyczna dotyka osobiście? Czy jest tylko (czy powinna być?) tylko wahnięciem na kolejnym wykresie? Bo może emocjonalne podejście do tematu własnych badań nie jest “na miejscu”? Postanowiłem wtedy zebrać to wszystko w jednym miejscu i opowiedzieć: o poczuciu bezradności, złości, o tym, co każdy rozsądnie myślące Ziemianin powinien mieć obecnie w głowie. Australia biegnie w peletonie kryzysu klimatycznego: to, co dzieje się tam, za kilka, kilkanaście lat będzie działa się gdzie indziej. Jeśli te obrazy i opowieści nie przekonają do realnych działań – nie wiem co może…”


Szymon Drobniak – biolog ewolucyjny i popularyzator nauki, pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, współpracuje też z University of New South Wales w Sydney oraz Uppsala Universitetet w Szwecji. Zajmuje się ewolucją plastyczności fenotypowej, wpływem zmian środowiska na organizmy żywe oraz ewolucją doboru płciowego. Jest również grafikiem – projektuje ilustracje i infografiki – oraz pisarzem i popularyzatorem nauki piszącym m.in. dla Tygodnika Powszechnego, Przekroju, Gazety Wyborczej.