Ważne

Kopytne chętnie jedzą kości

Kopytne chętnie jedzą kości. Nawet ludzkie! Odkrycie to nie jest jedynie makabryczną ciekawostką, a niesie za sobą praktyczne implikacje #freakyanimals🦌🐂🐃

🦌Mulaka białoognowego wcinającego ludzkie żebro uchwyciła fotopułapka zamontowana przez naukowców z Zakładu Badań Antropologii Sądowej w San Marcos na Texas State University. Miało to miejsce na terenie należącym do uniwersytetu zwanym potocznie „farmą ciał”, gdzie badany jest rozkład ludzkich ciał i wpływ pogody oraz padlinożerców na ten proces. Naukę, która się tym zajmuje, nazywamy tafonomią.

Mulak białoogonowy z ludzkim żebrem. Fot. Forensic Anthropology Center at Texas State

🦌Zazwyczaj ślady, jakie można dostrzec na kościach, pochodzą od ssaków drapieżnych i gryzoni, dlatego opisanie żerowania zwierząt kopytnych żerujących na ludzkich kości i śladów, jakie pozostawiają, może być pomocne w medyczno-prawnych dochodzeniach w sprawie śmierci.

🦌Po co kopytne jedzą kości? Głównie w celu uzupełnienia fosforu, a także wapnia, sodu i innych minerałów, których niedobory mogą wystąpić w okresie zimowym, a w szczególności w czasie intensywnego wzrostu poroża u jeleniowatych i laktacji. Zjawisko to nazywamy osteofagią.

🦌Kopytne zjadają nie tylko kości wewnętrzne, ale również poroże. Odnotowano przypadki zjadania przez jelenie i renifery nie tylko zrzuconego poroża, ale również tego będącego jeszcze na głowie sąsiada!

🦌Inne roślinożerne zwierzęta, które udokumentowano, jak zjadają kości innych zwierząt to: żyrafy, wielbłądy, bydło domowe, owce domowe, owce kanadyjskie, jelenie szlachetne, aksis czytala, antylopy (np. gnu, oryksy, antylopowce), mundżaki i renifery tundrowe.

Byk zjadający kość krowy. Fot. Mark Marathon
Aksis czytal. Fot. Atul R. Deokar

********************************************

📗Meckel, L.A., McDaneld, C.P., Wescott, D.J. 2017. White-tailed Deer as a Taphonomic Agent: Photographic Evidence of White-tailed Deer Gnawing on Human Bone. Journal of Forensic Sciences, 63(1), 292–294.

📗Sutcliffe, A.J. 1973. Similarity of bones and antlers gnawed by deer to human artefacts. Nature, 246(5433), 428–430


Wpis ukazał się pierwotnie na stronie Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczytutaj. Posty z fb nie są recenzowane, stanowią swego rodzaju archiwum informacji z ulotnego środowiska mediów społecznościowych.


Mgr inż. Adam Zbyryt pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Prowadzi popularnonaukowego bloga Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy.