Ważne

O intymnym życiu zwierząt

Przygotowuję właśnie wykład o intymnym życiu zwierząt. Dużo zaskakujących rzeczy się dowiedziałem, ale tego bym się nie spodziewał. Makaki krabożerne na Bali używają zabawek erotycznych do masturbacji! Są nimi kamienie, którymi masują i poklepują miejsca intymne. Samice są bardziej wybredne w kształcie kamieni, ale samce są bardziej zaangażowane w tę czynność, zwłaszcza te młodsze (dlaczego mnie to nie dziwi?).

Makak krabożerny

Moim zdaniem ta informacja jest znacznie ciekawsza niż ostatnie doniesienie, które w mediach odbiło się szerokim echem, że odkryta w 1992 roku na Wyspach Brytyjskich drewniana 15-centrymetrowa maczuga o fallicznym kształcie mogła być tłuczkiem do ziół, ale co bardziej prawdopodobne służyła za pierwszą znaną w historii człowieka zabawkę erotyczną. Jej wiek szacuje się na około 2000 lat i pochodzi z okresu, gdy na wyspach panowało Imperium Rzymskie. Została znaleziona w pobliżu słynnego Muru Hadriana. Kto by pomyślał, że ci Rzymianie to byli tacy miłośnicy ziół?😁

************************************************

📗Cenni C., Christie J.B.A., Pant der V.Y., Gunst N., Vasey P.L., Wandia I.N., Leca J-B. 2022. Do monkeys use sex toys? Evidence of stone tool-assisted masturbation in free-ranging long-tailed macaques. 128, 632-646.

📗Collins R., Sands R. 2023. Touch wood: luck, protection, power or pleasure? A wooden phallus from Vindolanda Roman fort. Antiquity, First View, 1-17.


Wpis ukazał się pierwotnie na stronie Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczytutaj. Posty z fb nie są recenzowane, stanowią swego rodzaju archiwum informacji z ulotnego środowiska mediów społecznościowych.


Mgr inż. Adam Zbyryt pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Prowadzi popularnonaukowego bloga Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy.