Ważne

O modraszcze

Dziś mija rok od zmasowanej inwazji Rosji na Ukrainę. Z tego powodu chciałbym przypomnieć tekst o modraszcze. Prawdziwym ptaku symbolu🐦🇺🇦

Modraszka. fot. Adam Zbyryt

🐦Nie chodzi tylko o barwy tej sikory, ale także o wolę walki, która wśród ornitologów przeszła do legendy. Schwytana w sieć ornitologiczną broni się zawzięcie. Gdy próbują ją zaobrączkować, dziobie w palce tak długo, aż powstanie rana. Jeśli poczuje krew, uderza ze wzmożoną siłą.

🐦W czasie potyczki o budki lęgowe czasami musi ustąpić nierzadko prawie dwa razy cięższej bogatce. Nawet wtedy się nie poddaje. Wraca i pod nieuwagę najeźdźcy zostawia w gnieździe swoje jedno lub dwa jaja.

🐦Wyklute w takim miejscu młode modraszki początkowo myślą, że są bogatkami. Rozpoznają i reagują na głosy przybranych rodziców. Szybko się to zmienia. Jak tylko opuszczą gniazdo, zaczynają rozpoznawać piosenkę swojego własnego gatunku. Stają się modraszkami. Nigdy na trwale nie tracą swojej gatunkowej tożsamości.

🐦Natomiast bogatka wychowana w gnieździe modraszek całe życie będzie myślała, że jest jedną z nich. Może nawet próbować łączyć się z nimi w parę.

🐦Oby woli walki i przetrwania nie zabrakło wszystkim modraszkom, które dziś walczą o swoją wolność!🇺🇦🇺🇦🇺🇦💚

**************************************

📗Barrientos et al. 2015. Facultative interspecific brood parasitism in tits: a last resort to coping with nest-hole shortage. Behav Ecol Sociobiol 69, 1603–1615.


Wpis ukazał się pierwotnie na stronie Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczytutaj. Posty z fb nie są recenzowane, stanowią swego rodzaju archiwum informacji z ulotnego środowiska mediów społecznościowych.


Mgr inż. Adam Zbyryt pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Prowadzi popularnonaukowego bloga Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy.