Ważne

Samice z królestwa zwierząt, które burzą stereotypowy wizerunek swojej płci

Oto przykłady samic z królestwa zwierząt, które burzą stereotypowy wizerunek swojej płci, udowadniając, że w przyrodzie wszystko może się zdarzyć i ma prawo istnieć. Czy to się nam podoba, czy nie.

Samica płatkonoga trójbarwnego (fot. Dominic Sherony)

♀️Samice płatkonogów są bardziej kolorowe i nie wysiadują jaj, i nie zajmują się pisklętami.

♀️Samice renifera noszą poroże.

Para myszołów galapagoskich (fot. Wikipedia)

♀️Samice myszołowa galapagoskiego żyją nierzadko w trójkątach (dwa samce i samica).

♀️Samice 64% ptaków śpiewających śpiewają, tak samo dobrze, jak samce.

Samica jastrzębia (fot. Ana Mendes do Carmo)

♀️Samica jastrzębia może być o 30% większa od samca, jak zresztą u większość samic ptaków szponiastych.

♀️Od ponad wieku podobne przekonanie, że samice są mniejsze od samców, utrzymuje się w przypadku ssaków. Jednak analiza masy i długości ciała 400 gatunków wykazała, że nie jest to normą.

Rybitwa białowąsa (fot. Marek Szczepanek)

♀️Samice rybitwy białowąsej porzucają samca pod koniec opieki nad pisklętami.

♀️Samice gołębi miejskich mogą łączyć się pary i razem wychowywać potomstwo.

♀️Samice kondorów kalifornijskich, gołębi miejskich, kur, indyków, przepiórek chińskich potrafią rozmnażać się pośrednictwem partenogenezy, gdy brakuje samców w populacji.

♀️Samice mokasynów, jadowitych węży, rozmnażają się w ten sposób (przez dzieworództwo), nawet jeśli wokół pełno jest samców.

Mokasyn (fot. Wikipedia)

♀️Samice niektórych węży mają dwie łechtaczki. Prawdopodobnie dla przyjemności, aby kopulacja mogła trwać dłużej, co zwiększa szanse na zapłodnienie.

Samiec (niebieski) i samica ryb z rodziny wargaczowatych (ryc. Marine Wise)

♀️Samice ryb z rodziny wargaczowatych stają się samcami, gdy tych zaczyna brakować.

♀️Samice kretów mają organy przypominające jądra, które produkują testosteron, dzięki czemu są bardziej agresywne i doskonale radzą sobie w walce z nieproszonym gościem na ich terytorium, nierzadko samcem.

Samica Golca piaskowego (fot. Smithsonian National Zoo)

♀️Samice golców to prawdziwe królowe. Te niezwykłe gryzonie tworzą silnie zhierarchizowane społeczności podobne do pszczół, mrówek i termitów. Władzę nad kolonią sprawuje tylko jedna rozmnażająca się samica-królowa, w dodatku największa, której towarzyszą dwoma lub trzy samce służące do reprodukcji.

Samica sasebi właściwego z młodym (fot. Daniel Fafard)

♀️Samice antylop sasebi właściwych walczą o samce, a nawet rozdzielają łączące się pary, aby kopulować z najlepszym partnerem. Dominująca samica ma pierwszeństwo. Nic dziwnego, chętnych może być tak wiele, że samce padają czasem z wycieńczenia w okresie godowym.

♀️Najstarsze samice orek oceanicznych przewodzą stadem. Mogą żyć do 80. lat, ale w połowie tego okresu przechodzą menopauzę i zaczynają opiekować się potomstwem swoich córek. Dzięki temu te lepiej sobie z tym radzą, zwłaszcza z synami, którzy jak na prawdziwych maminsynków przystało, wymagają znacznie większego zaangażowania i dłuższej opieki.

Samica krokuty cętkowanej (fot. Bettina Wachter)

♀️Samice krokuty cętkowanej (dawniej zwanej hieną) mają tak duże wystające łechtaczki, że wyglądają jak męskie członki. To one rządzą w stadzie. Nic dziwnego są większe od samców i naszpikowane testosteronem.

Wpis ukazał się pierwotnie na stronie Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczytutaj. Posty z fb nie są recenzowane, stanowią swego rodzaju archiwum informacji z ulotnego środowiska mediów społecznościowych.


Mgr inż. Adam Zbyryt pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Prowadzi popularnonaukowego bloga Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy.