Samice z królestwa zwierząt, które burzą stereotypowy wizerunek swojej płci
Oto przykłady samic z królestwa zwierząt, które burzą stereotypowy wizerunek swojej płci, udowadniając, że w przyrodzie wszystko może się zdarzyć i ma prawo istnieć. Czy to się nam podoba, czy nie.

Samice płatkonogów są bardziej kolorowe i nie wysiadują jaj, i nie zajmują się pisklętami.

Samice renifera noszą poroże.

Samice myszołowa galapagoskiego żyją nierzadko w trójkątach (dwa samce i samica).
Samice 64% ptaków śpiewających śpiewają, tak samo dobrze, jak samce.

Samica jastrzębia może być o 30% większa od samca, jak zresztą u większość samic ptaków szponiastych.
Od ponad wieku podobne przekonanie, że samice są mniejsze od samców, utrzymuje się w przypadku ssaków. Jednak analiza masy i długości ciała 400 gatunków wykazała, że nie jest to normą.

Samice rybitwy białowąsej porzucają samca pod koniec opieki nad pisklętami.
Samice gołębi miejskich mogą łączyć się pary i razem wychowywać potomstwo.
Samice kondorów kalifornijskich, gołębi miejskich, kur, indyków, przepiórek chińskich potrafią rozmnażać się pośrednictwem partenogenezy, gdy brakuje samców w populacji.
Samice mokasynów, jadowitych węży, rozmnażają się w ten sposób (przez dzieworództwo), nawet jeśli wokół pełno jest samców.

Samice niektórych węży mają dwie łechtaczki. Prawdopodobnie dla przyjemności, aby kopulacja mogła trwać dłużej, co zwiększa szanse na zapłodnienie.

Samice ryb z rodziny wargaczowatych stają się samcami, gdy tych zaczyna brakować.
Samice kretów mają organy przypominające jądra, które produkują testosteron, dzięki czemu są bardziej agresywne i doskonale radzą sobie w walce z nieproszonym gościem na ich terytorium, nierzadko samcem.

Samice golców to prawdziwe królowe. Te niezwykłe gryzonie tworzą silnie zhierarchizowane społeczności podobne do pszczół, mrówek i termitów. Władzę nad kolonią sprawuje tylko jedna rozmnażająca się samica-królowa, w dodatku największa, której towarzyszą dwoma lub trzy samce służące do reprodukcji.

Samice antylop sasebi właściwych walczą o samce, a nawet rozdzielają łączące się pary, aby kopulować z najlepszym partnerem. Dominująca samica ma pierwszeństwo. Nic dziwnego, chętnych może być tak wiele, że samce padają czasem z wycieńczenia w okresie godowym.
Najstarsze samice orek oceanicznych przewodzą stadem. Mogą żyć do 80. lat, ale w połowie tego okresu przechodzą menopauzę i zaczynają opiekować się potomstwem swoich córek. Dzięki temu te lepiej sobie z tym radzą, zwłaszcza z synami, którzy jak na prawdziwych maminsynków przystało, wymagają znacznie większego zaangażowania i dłuższej opieki.

Samice krokuty cętkowanej (dawniej zwanej hieną) mają tak duże wystające łechtaczki, że wyglądają jak męskie członki. To one rządzą w stadzie. Nic dziwnego są większe od samców i naszpikowane testosteronem.
Wpis ukazał się pierwotnie na stronie Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy – tutaj. Posty z fb nie są recenzowane, stanowią swego rodzaju archiwum informacji z ulotnego środowiska mediów społecznościowych.
Mgr inż. Adam Zbyryt pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Prowadzi popularnonaukowego bloga Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy.