Ważne

Zające w Polsce

Porównanie czaszki zająca bielaka (góra) i zająca szaraka (dół), czyli dwóch gatunków zajęcy, które można spotkać w Polsce.

hdrpl

Niedawno będąc w Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, miałem okazję zajrzeć do ich bogatej kolekcji czaszek i zrobić dokumentację widoczną na zdjęciu poniżej. Różnice w budowie czaszki dwóch gatunków zajęcy, które można spotkać w Polsce, widać wyraźnie w zarysie głowy obu gatunków. Bielaka jest bardziej zaokrąglona.

Zając szarak (wiosną). Fot. Adam Zbyryt

Pamiętam moje pierwsze spotkanie z zającem bielakiem w Puszczy Augustowskiej. Jego okrągła głowa, krótkie uszy i pyszczek, i czekoladowe futro sprawiły, że przez chwilę myślałem, że ktoś wypuścił do lasu królika. Potem widywałem je już tylko zimą, więc nie było mowy o pomyłce (zmienia futro na białe, a końce uszu ma czarne).

Zając bielak (latem). Fot. Grzegorz Zawadzki

Dziś żyje ich zaledwie kilkadziesiąt, z czego większość we wspomnianej Puszczy Augustowskiej. Wyjątkowo obserwowane są w Puszczy Białowieskiej, a w Puszczy Knyszyńskiej najprawdopodobniej gatunek ten wyginął.

Zmiany klimatu, które pociągają za sobą coraz częstsze występowanie bezśnieżnych zim, nie służą zającowi bielakowi. Staje się doskonale widocznym celem dla wszelkiej maści drapieżników.

Wpis ukazał się pierwotnie na stronie Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczytutaj. Posty z fb nie są recenzowane, stanowią swego rodzaju archiwum informacji z ulotnego środowiska mediów społecznościowych.


Mgr inż. Adam Zbyryt pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Prowadzi popularnonaukowego bloga Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy.