Ważne

28 marca – Światowy Dzień Doceniania Chwastów

Na dziś przypada Światowy Dzień Doceniania Chwastów. Trzeba przyznać, że jest za co je doceniać, szczególnie obecnie, kiedy bioróżnorodność na całym świecie jest zagrożona.

Rysunek Justyny Kierat (blog „Pod kreską”)

Chwasty nie są mile widziane tam, gdzie uprawiamy rośliny, czy to na polach uprawnych, czy we własnym ogródku. Czy słusznie? W rolnictwie nie są one tylko zajmującym miejsce i zanieczyszczającym uprawę balastem. Na wielkoobszarowych, często jednogatunkowych uprawach to one zapewniają bardziej różnorodną dietę i schronienie owadom. Tam, gdzie oprócz pól są miedze czy pasy kwietne, może żyć liczniejsza i bardziej różnorodna grupa pszczół, zapewniająca dobre zapylenie uprawom, które tego wymagają. Jest też większa szansa, że korzystne warunki do życia znajdą drobne drapieżniki, pomagające w walce z równie co chwasty nielubianymi przez nas roślinożercami.

W miastach chwasty również mają swoją rolę. Różnorodnego zbiorowiska roślin nie da się całkowicie zastąpić nawet najpiękniejszymi roślinami ogrodowymi. Część gatunków pszczół zbiera pyłek przede wszystkim lub wyłącznie z pewnych dzikich roślin. Gąsienice motyli również znajdują tam pożywienie, żeby wspomnieć najbardziej klasyczny przykład pięknej rusałki pokrzywnika. Przykłady zwierząt korzystających z obecności chwastów można by pewnie wymieniać długo, a specjaliści zajmujący się poszczególnymi grupami zwierząt mają z pewnością przykłady ze swoich „działek”.

Święto chwastów zostało ustanowione w bardzo przemyślany sposób – w końcu to właśnie teraz wielu z nas planuje urządzenie ogrodów. Zachęcam do uwzględnienia dzikich roślin w tych planach 🙂

Wpis ukazał się pierwotnie na facebooku Justyny Kierat  tutaj. Posty z fb nie są recenzowane, stanowią swego rodzaju archiwum informacji z ulotnego środowiska mediów społecznościowych.


Dr Justyna Kierat – biolog, edukatorka i ilustratorka przyrodnicza. Naukowo interesuje się dzikimi pszczołami, które bada m.in. w Instytucie Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Kampinoskim Parku Narodowym. Prowadzi popularnonaukowe blogi: Pod Kreską oraz Żołna na łowach.