Ważne

Walczyć ze stresem jak zając szarak

🐇Zając szarak w wypadku spotkania drapieżnika, który go nie dostrzegł, stosuje strategię polegającą na przywieraniu do ziemi i zastyganiu w bezruchu. Gdy tylko niebezpieczeństwo minie zaczyna biegać w kółko i skakać. To swoisty dla tego gatunku sposób radzenia sobie ze stresem, mający na celu obniżenie hormonu stresu w organizmie.

🐇Zatem jeśli zestresujecie się czymś, zastosujcie strategię zająca szaraka – idźcie na intensywny trening (np. rower, bieganie, gimnastyka, tenis). Bądźcie jak zając! Mniej zestresowani.

****************************************

🐇Inspiracją do napisania tego postu była książkw dla dzieci Wydawnictwo Jedność „Biedronka i inni mieszkańcy łąki” z serii „Przyroda to przygoda”, gdzie znajduje się wiele ciekawych informacji m.in. na temat strategii unikania drapieżników przez zająca szaraka.


Wpis ukazał się pierwotnie na facebooku tutaj. Posty z fb nie są recenzowane, stanowią swego rodzaju archiwum informacji z ulotnego środowiska mediów społecznościowych.


Mgr inż. Adam Zbyryt pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Prowadzi popularnonaukowego bloga Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy