Ważne

Żelazne siekacze bobra

🦫Dlaczego przednie zęby bobrów są żółte i tak wytrzymałe, że zwierzęta te potrafią za ich pomocą przegryzać drewno? Ponieważ pokryte są grubym szkliwem, któremu wytrzymałości i barwy nadają związki żelaza. Bobry posiadają łącznie 20 zębów, w tym cztery siekacze, 2 górne i 2 dolne, które rosną przez całe życie i tylko one zawierają żelazo. Podobnie jest u innych gryzoni.

Bóbr. fot. Sven Začek
Czaszka bobra. fot. Lord Mountbatten

🦫Żelazo w siekaczach czyni te zęby zarówno silniejszymi, jak i bardziej odpornymi na szkodliwe kwasy, które mogą powodować próchnicę. A ponieważ zęby bobrów nie różnią się od naszych pod względem strukturalnym, a jedynie chemicznym, naukowcy sugerują, że odkrycie czynnika, który stoi za ich niezwykłą odpornością, może pomóc poprawić również nasze szkliwo.

Widok jak daleko sięgają dolne siekacze bobra w żuchwie. fot. A. Zbyryt

🦫Kto wie, może już niedługo żółte zęby staną się powszechne i nie będą już oznaką braku higieny lub nadużywania kawy, herbaty czy palenia papierosów, a zdrowia? Wtedy szczoteczki do zębów staną się zbędne. Już widzę tę radość w oczach dzieci, gdy się o tym dowiedzą😁

Ogromna topola szara ścięta przez bobry nad Wartą. fot. A. Zbyryt

🦫Co więcej, siekaczami bobrów interesują się nie tylko dentyści, ale również inżynierowie, którzy starają się kopiować ich budowę, aby wykorzystywać proces samoostrzenia przy produkcji wirników w turbosprężarkach i pompach. Dzięki temu zmniejszone zostają emisje dwutlenku węgla i turbulencje.

***********************************************

🦷Inspiracją do napisania tego postu była książka dla dzieci Wydawnictwo Jedność „Bóbr i inne zwierzęta znad rzeki” z serii „Przyroda to przygoda”, gdzie znajduje się wiele ciekawych informacji m.in. na temat bobrów.

***********************************************

📗Gordon, L. M., Cohen, M. J., MacRenaris, K. W., Pasteris, J. D., Seda, T., Joester, D. 2015. Amorphous intergranular phases control the properties of rodent tooth enamel. Science, 347 (6223), 746–750.

📗Hockauf, R., Asadi, E., Denkena, B., Grove, T., Wurz, M. 2018. Grinding of riblets with “beaver tooth” multi-layer tools. Procedia CIRP, 71, 155–159.


Wpis ukazał się pierwotnie na facebooku tutaj. Posty z fb nie są recenzowane, stanowią swego rodzaju archiwum informacji z ulotnego środowiska mediów społecznościowych.


Mgr inż. Adam Zbyryt pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Prowadzi popularnonaukowego bloga Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy