Druga nasza puszcza potrzebuje ochrony!
Starania o zachowanie resztek Puszczy Karpackiej trwają już blisko 100 lat: w dwudziestoleciu międzywojennym powstały pierwsze plany objęcia ochroną lasów w okolicach Birczy. Mimo późniejszego poparcia ze strony m.in. Ligi Ochrony Przyrody, Rady Ekologicznej przy prezydencie RP, Państwowej Rady Ochrony Przyrody i Komitetu Ekologii PAN, oraz starań wielu przyrodników, do tej pory jedynie niewielka część tego obszaru jest objęta ochroną rezerwatową („Reberce”, powierzchnia 190,96 ha, utworzony w 1995 r.; „Turnica”, pow.151,50 ha, utworzony w 1995 r.; „Na Opalonym”, pow. 217,13 ha, utworzony 1996 r.).
Tereny te są niezwykle cenną częścią naszego narodowego dziedzictwa przyrodniczego. Jest to jedno z ostatnich miejsce w Polsce, gdzie spotkać można zarówno wilki, jak i niedźwiedzie, rysie oraz żbiki. Puszcza jest ostoją orła przedniego, którego pozostało w Polsce już tylko około 30 par. Zamieszkują tam również dzięcioły trójpalczasty i białogrzbiety, sóweczka oraz puszczyk uralski. Zaraz po Puszczy Białowieskiej jest to obszar o największej koncentracji starych drzew o rozmiarach pomnikowych. Cechuje go także bogactwo gatunków chrząszczy, mchów, wątrobowców i porostów uznawanych za wskaźnikowe dla lasów naturalnych, oraz licznych innych gatunków – roślin naczyniowych, grzybów i zwierząt – objętych w Polsce ochroną ścisłą lub częściową.

Las karpacki. Fot. K. Kujawa

Brodaczka. Fot. K. Kujawa
Powstanie planowanego Turnickiego Parku Narodowego (jedynego na Pogórzu Karpackim, które nie doczekało się jak dotąd żadnej wielkoobszarowej formy ochrony) jest szansą dla zachowania walorów przyrodniczych, a jednocześnie rozwoju regionu na bazie turystyki (w tym turystyki przyrodniczej). Ponieważ powołanie parku odwlekane jest od lat, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze złożyła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie wniosek o utworzenie na tym terenie wielkoobszarowego (8106 ha) rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka”, który mógłby chronić przynajmniej część najcenniejszych przyrodniczo obszarów do momentu powołania na tym terenie parku narodowego.
Naukowcy zrzeszeni w ruchu „Nauka dla Przyrody”, doceniając walory przyrodnicze tego obszaru, po zapoznaniu się z dokumentami uzasadniającymi powołanie rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” stanowczo popierają ten projekt.
Linki: