Ważne

Szumi, trzeszczy, brzęczy, woła – Bagno

Claude Monet, Lilie wodne, Musée de l'Orangerie. Źródło obrazka: Wikipedia

Są jednym z ważniejszych elementów układanki, którą zwiemy bioróżnorodnością. Są też najdzikszymi z dzikich, a może nawet ostatnimi – bo nie dają się łatwo podejść. Tymczasem, piękne i wzgardzone, giną najszybciej.

Czego chcecie się dowiedzieć o… mokradłach?

Zaprosiliśmy tych, którzy ukochali bagna. To bagno jest dla nich źródłem inspiracji i motorem działań.

Jednym z naszych gości będzie dr hab. Wiktor Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego i stowarzyszenia Centrum Ochrony Mokradeł, który mówi o sobie i o mokradłach tak:

„Na pytanie o zawód lub specjalność najchętniej odpowiadam: ekolog. Ale podobnie odpowiedziałbym zapewne na pytanie o poglądy polityczne, czy światopogląd. Uważam, że ekologia – ujęta szeroko, jako nauka interdyscyplinarna o środowisku i życiu – powinna dziś być podstawą dla rozumienia świata, naszego w nim miejsca i wpływu na biosferę – zarówno w lokalnym, jak globalnym wymiarze – oraz fundamentem decyzji o sposobach gospodarowania i rozwoju społeczeństw. Dlatego moja działalność naukowa łączy się ze zaangażowaniem w ochronę przyrody i środowiska, a na wykładach nie ukrywam swoich „zielonych” poglądów społeczno-politycznych.

Moją pasją są mokradła, a w szczególności bagna i rzeki, oraz wszystko, co się dzieje w nich i wokół nich. Mokradła to ekosystemy o szczególnym znaczeniu dla przyrody i stanu środowiska, które jednocześnie ucierpiały najsilniej ze wszystkich ekosystemów z powodu krótkowzrocznej, łupieżczej gospodarki człowieka – osuszanie na potrzeby rolnictwa i leśnictwa, eksploatacji torfu, górnictwa odkrywkowego, czy zanieczyszczeń (w szczególności eutrofizacji).”

Drugim gościem będzie Dima Belush – członek i jeden z założycieli białoruskiej pozarządowej organizacji Bahna, która zajmuje sie ochroną mokradeł, dzikiej przyrody i rezerwatów, a także redaktor strony internetowej: http://Bahna.land

Zapraszamy do Stołu Powszechnego (Warszawa, ul. Zamoyskiego 20) i do rozmowy, w poniedziałek 4 czerwca, o 18:00.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Szumi, trzeszczy, brzęczy, woła”, prowadzonego przez Naukę dla Przyrody wspólnie z Ogrodem Powszechnym.