Ważne

Inauguracja Ekopawilonu na katowickim rynku

Źródło obrazka: https://pixabay.com/pl/zmiany-klimatu-globalne-ocieplenie-2063240/

W związku ze zbliżającym się Szczytem Klimatycznym (COP24), który odbędzie się w Katowicach w grudniu b.r., na katowickim rynku stanął Ekopawilon. Jednym z organizatorów jest prof. dr hab. Piotr Skubała z Katedry Ekologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, członek Nauki dla Przyrody i współprowadzący Klubu Myśli Ekologicznej, który tak pisze o tej inicjatywie:

Klub Myśli Ekologicznej został poproszony o współpracę przy tym przedsięwzięciu przez Urząd Miasta Katowice. Będziemy tam prowadzić przez ponad 3 miesiące do COP-u warsztaty dla dzieci i młodzieży, projekcje filmowe z dyskusjami pt. „Klimatyczne kino” oraz spotkania z ekspertami pt. „Spotkania w dobrym klimacie”.

Uroczysta inauguracja otwarcia Ekopawilonu, a w trakcie niej wiele atrakcji, już 31 sierpnia (piątek). Mam zaszczyt zaprosić Państwa na mój wykład pt. „Czy dobre czasy się skończyły?” tego dnia o godzinie 18:00 (Ekopawilon, przy Sztucznej Rawie, obok palm). Natomiast 1 września o godzinie 17:30 zapraszam Państwa na projekcję filmu „Niewygodna prawda” i dyskusję, którą będę prowadził.

„Czy dobre czasy się skończyły?” – życie na naszej planecie doświadczyło pięciu wielkich wymierań, obecnie obserwujemy szóste takie zjawisko, tym razem wywołane przez człowieka. Naukowcy wśród kluczowych czynników do tego się przyczyniających, tzw. big killers, wymieniają nadmierną eksploatację środowiska naturalnego, rolnictwo, a także zmiany klimatu. Pod koniec 2017 roku naukowcy z całego świata ostrzegali, że wkrótce będzie za późno, aby uniknąć tragedii, a czas się kończy. Alarmistyczne tony płyną również z Watykanu – jeden z kardynałów na otwarciu sympozjum mającego wesprzeć grudniowy Szczyt Klimatyczny w Katowicach mówił: „skutki zmian klimatycznych stawiają pod znakiem zapytania przyszłość ludzkiej egzystencji”. Czy świat dostrzega koniec starego świata i początek nowego? Czy uda nam się zmiana systemu? Jak powinien wyglądać świat, którego oczekujemy?

„Niewygodna prawda” – film oparty jest głównie na multimedialnej prezentacji, którą były wiceprezydent USA Al Gore tworzył w ciągu kilku lat jako część jego kampanii na temat globalnego ocieplenia. Film otrzymał dwa Oscary – za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny i najlepszą piosenkę filmową. Trzeci najbardziej kasowy film dokumentalny w historii kinematografii.

Zapraszamy do odwiedzania Ekopawilonu!

Czytaj więcej:

https://naukadlaprzyrody.pl/2018/01/31/naukowcy-ostrzegaja-wkrotce-moze-byc-za-pozno/

https://naukadlaprzyrody.pl/2018/05/04/przestroga-naukowcow-z-calego-swiata-dla-ludzkosci-drugie-ostrzezenie-ciag-dalszy/

https://naukadlaprzyrody.pl/2018/08/19/badania-i-apele-naukowcow-o-ochrone-ziemi-rozmowa-w-klubie-trojki/

https://www.theguardian.com/environment/2017/jul/10/earths-sixth-mass-extinction-event-already-underway-scientists-warn

https://www.theguardian.com/environment/2018/may/21/human-race-just-001-of-all-life-but-has-destroyed-over-80-of-wild-mammals-study