Ważne

Wojna w Ukrainie – bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy transformacji systemu żywnościowego

Słoneczniki, lato 2020 Słoneczniki, lato 2020

Wojna w Ukrainie wpływa na światowy system żywnościowy, pogłębiając bezpośredni kryzys humanitarny i kryzys bezpieczeństwa spowodowany rosyjską agresją. Ukraina i Rosja są głównymi producentami zbóż i nawozów sztucznych, a obecnie ich eksport jest zagrożony. Jednak, jak przekonują naukowcy, decydenci zajmujący się polityką rolną – tacy jak ministrowie UE – nie powinni rezygnować z praktyk zrównoważonego rolnictwa tylko po to, by zwiększyć produkcję zboża.

W stanowisku podpisanym przez ponad 600 ekspertów z wielu krajów, naukowcy proponują trzy sposoby radzenia sobie z krótkoterminowymi wstrząsami, przy jednoczesnym zapewnieniu zdrowia ludzkiego i długoterminowego zrównoważonego rozwoju:

1. Przyspieszenie przejścia w Europie i innych krajach o wysokim dochodzie na zdrowszą dietę z mniejszą ilością produktów zwierzęcych, co zmniejszyłoby ilość zbóż potrzebnych na paszę dla zwierząt;

2. Zwiększenie produkcji roślin strączkowych i dalszą ekologizację polityki rolnej UE, także w celu zmniejszenia zależności od nawozów azotowych lub gazu ziemnego z Rosji;

3. Zmniejszenie ilości marnowanej żywności, ponieważ na przykład ilość marnowanej pszenicy w samej UE odpowiada mniej więcej połowie ilości pszenicy eksportowanej przez Ukrainę.

„Brak bezpieczeństwa żywnościowego na świecie nie jest spowodowany niedoborem żywności. Jest on spowodowany nierównomierną dystrybucją. Żywności jest aż nadto, aby wyżywić cały świat, także teraz, w czasie wojny. Zboża są jednak wykorzystywane do karmienia zwierząt, jako biopaliwa lub są marnowane, zamiast karmić głodnych ludzi” – mówi Sabine Gabrysch z PIK, jedna ze współautorek badania. „Zniesienie regulacji środowiskowych w celu zwiększenia produkcji żywności nie rozwiąże kryzysu. Oddaliłoby nas jeszcze bardziej od niezawodnego systemu żywnościowego, który byłby odporny na przyszłe wstrząsy i zapewniałby zdrowe i zrównoważone odżywianie.”

Dalsze krótkoterminowe działania rządów europejskich powinny obejmować przekazanie Światowemu Programowi Żywnościowemu funduszy na zakup zbóż oraz utrzymanie otwartego handlu, w tym handlu żywnością z i do Rosji – czytamy w oświadczeniu. Systemy zabezpieczenia społecznego i banki żywności powinny zostać wzmocnione w całej UE, aby uniknąć negatywnych skutków wzrostu cen żywności dla ubogich gospodarstw domowych.

„Ta straszna wojna zmusza nas do ponownego przemyślenia ustalonych praktyk, zwłaszcza w sektorze żywnościowym, który już teraz doświadcza fal uderzeniowych przenoszonych przez rynki i spowodowanych zakłóceniami na Ukrainie i w Rosji” – mówi Marco Springmann z Uniwersytetu Oksfordzkiego, również współautor oświadczenia. „W rzeczywistości spożywanie większej ilości roślin zamiast mięsa może sprawić, że więcej żywności będzie dostępne dla świata, po prostu dlatego, że produkcja zwierzęca jest nieefektywna. Możemy i powinniśmy reagować na krótkoterminowy kryzys w sposób, który jest również odpowiedni do rozwiązywania długoterminowych kryzysów światowego systemu żywnościowego.”

Tekst powstał na podstawie notatki prasowej w języku angielskim.