Ważne

Film dokumentalny „Las potrzebuje drewna”

Martwe (i żywe) drzewa w Puszczy Białowieskiej, fot. Tomasz Kamiński

Dzięki Youtube możemy dziś oglądać wiele tzw. „półkowników” – tj. filmów, które przez długi czas po zrealizowaniu zalegały na półkach. Jak się okazuje, do tej kategorii filmów należą też cenne dzieła o tematyce przyrodniczej.

 

Oto fragmenty komentarza narratora przyrodniczego „półkownika” pt. „Las potrzebuje drewna”:

Las to nie tylko gonna sosna, świerk, dąb czy buk. Las to także owe nieboraki żyjące życiem skrytym, kruchym. Owe włóknouszki, podskoczki, krętogłowy i prosionki, którym higieniczna gospodarka lasem zabiera cały świat. (…) Bez owej różnobarwnej sieci współzależności rozpostartej na procesach życia i rozkładu, las staje się plantacją nastawioną na produkcyjny efekt. Jeśli zdarzyło nam się zostać gospodarzami tego olbrzymiego tygla życia, doceńmy fakt, że las zawsze potrzebował drewna. Że żadna, ale to żadna pozostawiona tu kłoda, konar, czy nawet stos gałęzi, nie pójdzie na marne.”

„Wiatr połamał całe połacie Puszczy Piskiej. Klęska? Być może, ale jednocześnie okazja do poszerzenia wiedzy o potencjale życiowym lasu. Zbadania jak potężne zaburzenie struktury lasu odbije się na przyszłych jego losach.”

„Czym jest dla mieszkańców lasu drewno martwych drzew? Całym światem: pokarmem, budulcem, podłożem, podporą, schronem, mostem, kojcem, kładką, punktem obserwacyjnym, miejscem schadzek, zabawką!”

„Do nagłej zmiany proporcji drzew żywych i martwych mogą się przyczynić zwierzęta.”

„Korniki, także te białowieskie, są owadami ruchliwymi, ale także pięknymi i dziwnymi…”

„Drewno pochodzące z niegdysiejszych drzew zapada się, butwieje, zamienia w próchno. Próchno trzyma wilgoć. Doceniają to ropuchy”

„W końcu w stare pniaki i kłody zapuszczają korzenie siewki. (…) Rosną nowe pokolenia drzew – las trwa.”

„W lesie naturalnym martwe drewno podtrzymuje 30, może nawet 60% różnorodnych organizmów. A może jeszcze więcej.”

„Wielki głód drewna spowodował, że lasy stały się przedsięwzięciami nastawionymi na produkcję. Jakby na chwilę zapomniano, że drewno to tylko jedno z jego dobrodziejstw, że las to tlen, woda, łagodniejszy klimat i związany grunt. Że wreszcie las otocza nas biologiczną różnorodnością, której jesteśmy częścią. Jakby zapomniano, że las potrzebuje drewna nie mniej niż my. Bo las od zarania rósł na szczątkach swych poprzedników, a uschnięte i butwiejące drewno z całym kosmosem związanych z nim organizmów las taki z nim współtworzyło.”

„Biegacz zielonozłoty umie przetrwać zimę tylko pod korą butwiejących kłód.”

Karkonosze: „Gdyby martwy drzewostan został stąd, nie-daj-Boże, usunięty, erozja przybrałaby rozmiary jeszcze większej katastrofy. Zanim kłody i karpy zamienią się w próchnicę, zdąży pod ich egidą wyrosnąć nowe pokolenie drzew, przejmując zadania przodków.”

Czyj to film? Bożeny i Jana Walencików? Adam Wajrak zaczął kręcić filmy? Reklamówka WWF?

Nie, ten wyśmienity dokument został zrealizowany w 2007 r. przez Ośrodek Wdrożeniowo-Rozwojowy Lasów Państwowych w Bodeniu, na zlecenie Dyrekcji Generalnej LP. Szkoda, że tak długo zalegał na półkach! Ale to świetnie, że teraz mogą obejrzeć go wszyscy, również… leśnicy. Gorąco polecamy!

„Las potrzebuje drewna” 2007, Realizacja M. Kozłowski, Zdjęcia M.W. Kozłowski, J. Trzaskowski

Poleca: dr hab. inż. Andrzej Bobiec, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, z wykształcenia – leśnik.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Jak rozmawiać o Puszczy przy świątecznym stole? [felieton] – Nauka dla Przyrody
  2. Konferencja „Stare, zamierające i martwe drzewa w lasach gospodarczych” – 25-26 marca 2020 – Nauka dla Przyrody

Możliwość komentowania jest wyłączona.