Ważne

Witajcie w antropocenie! O potrzebie ekokorekty polityki, nauki i życia codziennego

Fot. Zofia Prokop

Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Sekcja Socjologii Środowiska PTS zapraszają na spotkanie naukowe i dyskusję pt. „Witajcie w antropocenie! O potrzebie ekokorekty polityki, nauki i życia codziennego.” Spotkanie odbędzie się w czwartek 8 listopada 2018 w Pracowni pod Baranami w Krakowie (Rynek Główny 27) w ramach cyklu WIECZORY SOCJOLOGICZNE.

Żyjemy w epoce antropocenu. Człowiek – poprzez swoją działalność – pozostawia wyraźny ślad na środowisku naturalnym. W konsekwencji zaczyna zagrażać sam sobie i innym gatunkom. Globalne ocieplenie, podwyższony poziom emisji gazów cieplarnianych, topnienie lodowców i podwyższanie się poziomu wód, rozregulowanie ekosystemów, wymieranie gatunków, zanieczyszczenie powietrza, wody i gleb, wyczerpywanie się złóż paliw kopalnych i wody pitnej, migracje klimatyczne. Wszystkie te zjawiska należy rozpatrywać jako nowe formy ryzyka będące konsekwencją intensywnej modernizacji technologicznej. Niedawny raport IPCC (Międzyrządowego Programu ds. Zmiany Klimatu) daje ludzkości niewiele czasu na skuteczną próbę powstrzymania tych zmian.
Wydaje się, że również w Polsce wzrasta świadomość tych problemów. Czy jednak rodzime nauki społeczne i humanistyczne mówią nam cokolwiek istotnego na ten temat? Czy są w stanie przygotować grunt pod radykalną przebudowę naszej rzeczywistości, której najprawdopodobniej uniknąć nie jesteśmy w stanie? Czy uczestniczą w debacie na temat niekorzystnych trendów środowiskowych? Czy odpowiadają na pytania o współczesny status kategorii „dzikości” i „naturalności”?

W dyskusji udział wezmą:

dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK (Instytut Filozofii UMK w Toruniu; autorka wydanej przez WN PWN książki pt. „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu”): „Unikatowy potencjał debaty na temat antropocenu”

dr Joanna Tusznio (Instytut Nauk o Środowisku UJ w Krakowie): „Czym jest dzikość w antropocenie i czy pomoże przetrwać przyrodzie?”

Prowadzenie: dr Radosław Tyrała (Katedra Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej, Wydział Humanistyczny AGH w Krakowie).

Zobacz też:

https://naukadlaprzyrody.pl/2018/10/24/czy-epoka-czlowieka-jest-katastrofa-wyklad-dr-hab-binczyk/

https://naukadlaprzyrody.pl/2018/05/09/wklad-nauk-spolecznych-w-ochrone-przyrody-studium-natura-2000/

https://naukadlaprzyrody.pl/2018/01/31/naukowcy-ostrzegaja-wkrotce-moze-byc-za-pozno/