Ważne

Życie na Ziemi wymiera

Fot. Mark Dixon, źródło: https://www.flickr.com/photos/9602574@N02/15140102540

„Życie na naszej planecie wymiera. To wymieranie jest spektakularne. To wymieranie odbywa się w tempie 1000-krotnie szybszym niż w czasach prehistorycznych”

– mówił w wykładzie na TEDxKatowice prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego. Mówił również o przyczynach tej katastrofy i tym, co musimy zrobić, żeby wyhamować jej dalszy postęp. Bardzo zachęcamy do wysłuchania. Od szybkiego i efektywnego podjęcia niezbędnych działań naprawczych zależy nasze przetrwanie, gdyż:

“Każdy człowiek jest uzależniony od przyrody, usług świadczonych przez ekosystemy, które zapewniają warunki dla godnego, zdrowego i bezpiecznego życia”

Millennium Ecosystem Assessment, Ecosystems and Human Well-Being: Current State and Trends (Island Press, Washington, DC, 2005)

Prof. dr hab. Piotr Skubała – profesor nauk biologicznych, Katedra Ekologii, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog (zajmuje się ekologią i systematyką roztoczy Oribatida), etyk środowiskowy, działacz na rzecz ochrony przyrody; „ethic expert” w Komisji Europejskiej w Brukseli (program HORIZON 2020), członek komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Środowiska, stały współpracownik miesięcznika „AURA. Ochrona środowiska” i miesięcznika „Dzikie Życie”, współorganizator Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono Mi”, organizator i współprowadzący spotkania Klubu Myśli Ekologicznej.

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Znikający świat. Ile nienaruszonej przyrody pozostało na Ziemi? – Nauka dla Przyrody
  2. „Rewitalizacja” zagraża przyrodzie krakowskiego Zakrzówka – Nauka dla Przyrody
  3. W wirze wymierania – Nauka dla Przyrody

Możliwość komentowania jest wyłączona.