Ważne

Pszczoły samotne potrzebują Twojej pomocy

Zapylająca pszczoła samotna z rodzaju Andrena (pszczolinka). Fot. Marcin Zych

Mamy pełnię sezonu na samotne pszczoły. Ich kolonie mogą się pojawiać w miejscach, gdzie byśmy się tego najmniej spodziewali, na przykład w środku miasta, na skrawku trawniczka pod sklepem, albo w starym ceglanym murze. To piękne, bo widać, że jeszcze jest kogo ratować przed wyginięciem. Samotnice są zupełnie niegroźne (nie żądlą w obronie gniazd), ale kiedy latają tłumnie koło swoich kolonii, mogą kogoś przestraszyć… i skłonić do zniszczenia kolonii. Dlatego ważne, żeby jak najwięcej osób wiedziało, że istnieją samotne pszczoły i że nie trzeba się ich bać.

Oto ulotka na temat pszczół samotnic, którą możecie przeczytać, a także wydrukować jako plakat (A4) albo ulotkę (A5) i podrzucić do znajomego sklepu ogrodniczego, spożywczego, biblioteki, podetknąć sąsiadowi… a także wysłać komuś mailem. Być może dzięki Wam ktoś daruje życie jakiejś kolonii pszczół samotnic.

ulotka pszczoly samotne (1).jpg

Ulotkę można pobrać (np. klikając na nią prawym przyciskiem myszy) i wydrukować albo wysłać mailem.

Tutaj do pobrania ulotka w formacie pdf. Plik zawiera dwie kopie tej samej ulotki, więc można łatwo je wydrukować w formacie A5, drukując dwie strony na jednej kartce papieru.

Justyna Kierat

Dr Justyna Kierat w maju 2018 roku obroniła pracę doktorską, w ramach której badała rozmnażanie i rozwój murarki ogrodowej oraz innych pszczół i os samotnych. Oprócz tego rysuje, edukuje i prowadzi bloga Pod Kreską.