Ważne

Przemów w imieniu zagrożonych zwierząt

W 2020 roku, w Parlamencie Europejskim, zdecydują się losy nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), która obowiązywać będzie w latach 2022–2027. Ten niezwykle ważny instrument zapewnia wsparcie dla rolników i rolniczek wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jest jednocześnie ważnym narzędziem ochrony zasobów przyrodniczych związanych z krajobrazem rolniczym. Zachodzące w sektorze rolnym zmiany i ich skutki (o których piszemy w artykule „Różnorodność biologiczna krajobrazu rolniczego i jej kryzys w Europie”) pokazują, że jeśli chcemy ochronić czajki, zające, trzmiele i inne zwierzęta związane z krajobrazem rolniczym, a także zachować tradycyjne łąki i pastwiska, musimy działać natychmiast. Dlatego OTOP, wraz z 15 organizacjami ekologicznymi z całej Unii Europejskiej pod przewodnictwem BirdLife Europe, prowadzi kampanię „Przestrzeń dla przyrody”. Jej celem jest dotarcie do posłanek i posłów do Parlamentu Europejskiego i przekonanie ich, że reforma WPR musi zagwarantować zachowanie w krajobrazie rolniczym przestrzeni dla przyrody, a w jej budżecie odpowiednio dystrybuowane i wystarczającej wysokości środki, które wesprą rolników w dążeniu do zrównoważonych środowiskowo upraw i hodowli.

Czajka, trzmiel ziemny i zając szarak potrzebują wsparcia

Apelujemy do wszystkich, którym nie jest obojętny los zagrożonych wyginięciem zwierząt związanych z krajobrazem rolniczym, by udzieli im swojego głosu! Mogą to zrobić za pośrednictwem platformy „Bądź moim głosem” . Udział w inicjatywie nie wymaga wiele – wystarczy, wykorzystując narzędzie znajdujące się na platformie, nagrać swoje przesłanie. Można to zrobić wykorzystując smartfon, tablet lub komputer z mikrofonem.

Wiadomość głosowa, o którą prosimy, musi być krótka i zawierać kilka kluczowych elementów, tak by na pewno została wysłuchana i była łatwa w odbiorze. Na platformie „Bądź moim głosem” znajdują się szczegółowe informacje dotyczące kampanii „Przestrzeń dla przyrody” oraz krótkie opisy czajki, trzmiela ziemnego i zająca szaraka – zwierząt, które pilnie potrzebują wsparcia. Zamieściliśmy tam również przykładowe treści komunikatów kierowanych do eurodeputowanych.

Chcemy zgromadzić jak najwięcej wiadomości

Jesienią 2020 r., tuż przed posiedzeniem plenarnym Parlamentu Europejskiego, na którym podejmowane będą decyzje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej, wszystkie nagrania zgromadzone za pośrednictwem platformy „Bądź moim głosem”, przekażemy eurodeputowanym. Będą także dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Każda z wiadomości opisana będzie wyłącznie imieniem i miejscowością zamieszkania osób wspierających.

Unia Europejska musi podjąć zdecydowane działania zmierzające w kierunku rolnictwa przyjaznego środowisku. Dzięki właściwej reformie unijnej polityki rolnej możemy powstrzymać spadek różnorodności biologicznej na naszych polach i łąkach. Przekonajmy do tego wspólnie polskich posłów do Parlamentu Europejskiego!


Rafał Bobrek, Aleksandra Pępkowska-Król

(konsultacja naukowa: dr hab. Krzysztof Kujawa, prof. IŚRL PAN i dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ)

Rafał Bobrek – specjalista ds. analizy danych, biolog, zajmujący się m.in. tematyką różnorodności biotycznej i jej ochrony.

Aleksandra Pępkowska-Król – specjalistka ds. geograficznych systemów Informacji, w 2020 r. koordynatorka kampanii „Przestrzeń dla przyrody”. Prywatnie miłośniczka motyli i wyznawczyni idei potrzeby obcowania dzieci (i ludzi w ogóle) z przyrodą.


Autorzy artykułu są pracownikami Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków 

1 Trackback / Pingback

  1. Różnorodność biologiczna krajobrazu rolniczego i jej kryzys w Europie – Nauka dla Przyrody

Możliwość komentowania jest wyłączona.