Ważne

Wezwanie do zakończenia hodowli przemysłowej

Ponad 200 wybitnych osób zjednoczyło się w międzynarodowym liście otwartym, aby wezwać światowych przywódców na konferencji klimatycznej COP27 do położenia kresu rolnictwu przemysłowemu i przekształceniu naszego globalnego systemu żywnościowego.
Wśród międzynarodowych nazwisk naukowców, takich jak dr Jane Goodall, profesor Peter Singer, profesor Frans de Waal, dr Carl Safina, znaleźli się też hollywoodzcy aktorzy i aktorki: Brian Cox, Eva Green oraz liderzy biznesu i milionerzy: Seth Goldman z Beyond Meat oraz Dale Vince. List został podpisany także przez polskich naukowców oraz aktora Marcina Dorocińskiego i aktorkę Maję Ostaszewską.
List Otwarty podkreśla pilną potrzebę przekształcenia naszego globalnego systemu żywnościowego i wzywa światowych przywódców do zawarcia Globalnego Porozumienia w sprawie żywności i rolnictwa na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. List został przygotowany przez międzynarodową organizację Compassion in World Farming oraz jej polski oddział Compassion in World Farming Polska.
W liście czytamy:
Jeśli społeczność globalna ma osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju, cele Porozumienia Paryskiego oraz cele Konwencji o Różnorodności Biologicznej, należy podjąć działania, aby zakończyć intensywną hodowlę przemysłową. Od zanieczyszczenia środowiska po kryzys klimatyczny i wymieranie dzikich gatunków. Od okrucieństwa wobec zwierząt po głód i niedożywienie ludzi. Przyjrzyjcie się dowolnemu globalnemu wyzwaniu, a zobaczycie, że u jego podstaw leży żywność i sposób jej produkcji. System oparty na nadprodukcji i niezdrowej żywności jest wspierany przez intensywne metody uprawy. Sektor hodowlany wytwarza więcej gazów cieplarnianych niż bezpośrednie emisje pochodzące ze wszystkich światowych samolotów, pociągów i samochodów razem wzięte. Musimy podjąć natychmiastowe działania, w przeciwnym razie intensywna hodowla zwierząt zagrozi naszemu przetrwaniu. Potrzebujemy transformacji systemu żywnościowego. Ludzie, zwierzęta i nasza planeta nie mogą już dłużej czekać.
Organizacja Compassion in World Farming Polska opublikowała wcześniej podczas COP27 także wyniki swojego nowego sondażu przeprowadzonego przez YouGov [red.: sondaż można przeczytać tutaj]. Badanie zostało jednocześnie przeprowadzone w 13 krajach, a wyniki z Polski są powyżej średniej światowej. Polki i Polacy zapytani o stosunek do hodowli przemysłowej są zgodni i świadomi: hodowla przemysłowa zwierząt stawia zyski ponad środowisko i ochronę klimatu (65%), zdrowie ludzi jedzących produkty zwierzęce (65%) oraz dobrostan zwierząt (aż 72%).
„Nasz list otwarty wysyła jasny komunikat do światowych przywódców: bez zakończenia hodowli przemysłowej i przekształcenia naszego systemu żywnościowego niemożliwe będzie osiągnięcie celów klimatycznych i neutralności klimatycznej ponieważ jedna trzecia produkcji gazów cieplarnianych jest spowodowana produkcją i konsumpcją żywności. Do tego aż 75% emisji z rolnictwa pochodzi tylko z hodowli zwierząt. Badania jasno pokazują, że bez podjęcia konkretnych działań, emisje z produkcji żywności i rolnictwa znacznie wzrosną i bardzo utrudnią osiągnięcie celów Porozumienia Paryskiego. Światowi przywódcy muszą zająć się na poważnie tym tematem ponieważ zbyt długo był on spychany na margines. Czas przełamać tabu” – skomentowała Małgorzata Szadkowska, prezeska fundacji Compassion in World Farming Polska oraz ekspertka Climate Leadership powered by UN Environment.”

Compassion Polska jest częścią międzynarodowej organizacji Compassion in World Farming, której misją jest zakończenie przemysłowego chowu zwierząt. Organizacja działa na rzecz

Pełna treść listu wraz z listą sygnatariuszy tutaj.

Tutaj można podpisać petycję.


Polecamy też:

Żywność czy środowisko naturalne?

Przemysłowe hodowle zwierząt – środowiskowa i etyczna katastrofa

Cykl, tutaj pierwsza część: W niewoli cz. 1. Istoty czujące

Rolnictwo wpływa na klimat, klimat wpływa na rolnictwo.

Książka „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”

Czy nasza Planeta będzie w stanie wyżywić kolejne miliardy Homo sapiens?